Ölümün Sesi

Ölümün Sesi - Boru Trompet, Çanakkale Savaşı insanımızın gördüğü en kanlı muharebelerden biridir. 101 yıl önce yaşanan bu muharebede basit bir müzik aleti olmasına rağmen Trompet önemli bir yer tutar.

Ölümün Sesi

Trompetin ne olduğunu ve ne için kullanıldığını paylaşmadan önce kısaca yazımıza neden bu ismi verdiğimizden bahsedelim. Ölümün sesi dedik. Ölüm için " Ölüm bazen bir son, bazen de yeni bir başlangıçtır." derler. 

Çanakkale Savaşı esnasında da tüm savaşlarda olduğu gibi tüm emirler Trompet ile verilirdi. Yüz binlerce askerin olduğu bir cephede kulaktan kulağa yada yazılı emir her hareket için kuşkusuz verilemez. Kaldı ki Çanakkale Savaşı her anın her an değişebildiği bir savaş. Bu sebeple emrin sürekliliğini ve düzenini sağlamak da pek mümkün değil. O nedenle zamanı geldiğinde emir Trompet ile verilirdi. 

Her bir emir bir melodiye dökülüp üflendi trompetlerde. Asker kimi zaman "Hücum Borusu" kimi zaman "Yat Borusu" dedi. Kimi zaman hücum emretti düştü binlerce can toprağa. Kimi zaman yat emri verdi gün öldü. Askerin kulağı hep o borudan çıkan melodide oldu. Bizde ona "Ölümün Sesi" ismini verdik.

Aşağıdaki resimde Çanakkale Savaşı esnasında kullanılmış Kabatepe Müzesi içerisinde sergilenen orjinal bir Boru Trompet görmektesiniz. İşte Çanakkale'de binlerce insanı ebediyen susturan ve ölümün sesi olan o borulardan bir tanesi.


Çanakkale Asker Borusu
Ölümün Sesi

Yorumlar