Türk Askeri'nin Pratik Zekası

Türk Askeri'nin Pratik Zekası, bulduğu kolay yollarla pratik zekasını dünyaya ispatlamış bir milletiz. İşte Türk Askeri'nin Çanakkale'de gözler önüne serdiği Pratik Türk Zekası.

Türk Askeri'nin Pratik Zekası

Çanakkale Savaşı esnasında en büyük tehlikelerden biri de kesinlikle Tayyareler yani uçaklardır. Dönemin en teknolojik askeri ekipmanı olarak uçaklar sava esnasında on binlerce insanın hayatında ilk defa gördüğü bir şeydi. Sadece askeri kamplarda kumandanlarının anlattığı ve hayal etmeye çalıştığı uçan bir canavar.

Uçaklar Çanakkale Savaşı esnasında genellikle keşif amacıyla kullanılmıştır. O dönemde çok da fazla silah teknolojisine sahip değiller. Ancak kimi zaman zehirli gaz, kimi zamanda el bombaları atarak birliklerimize zarar vermişlerdir. Genellikle de psikolojik savaş unsuru olarak kullanılmışlardır.

Çok yüksek uçmasalar da o gün sahip olduğumuz tüfeklerin bir hayli mesafesi dışında kalmışlardır. Hal böyle olunca Türk Komutanları ve Türk Askeri de bu yeni canavara karşı kendince çözümler bulmuştur.

Türk Askeri Pratik Zekası'nı kullanmış ve aşağıda resimde gördüğünüz gibi topları havaya çevirerek uçaklara karşı kullanmıştır. O dönemde uçak savar henüz gelişmediği için o tedbir alınmış. Askerlerimizin yanında dikildiği top teknolojik bir ekipman ve namlusu kaldırılabilmiş. Ancak en güzel pratik zeka örneği fotoğrafın arkasında bulunan tahta tekerlekli toptur. Görüldüğü üzere altına tahtadan bir ekleme yapılarak uçak savar haline getirilmiştir.

Çanakkale Uçak Savar Top
Türk Askeri'nin Pratik Zekası

Yorumlar